Oto w jaki sposób zespół Depeche Mode złożył życzenia swoim fanom rok temu: http://www.depechemode.com/happy-holidays-from-depeche-mode/.
W kraju niemal monokulturowym takie pomysły mogą budzić zdziwienie. Czy słusznie? Dominuje przekonanie, że Polacy łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy, chodzą na pasterkę (lub przynajmniej czekają na transmisję z Lateranu). Co w takim razie z osobami innych wyznań lub osobami niewierzącymi? Chrześcijanie nie chcą zauważać inności swoich bliskich, pozostali godzą się na niby wspólne świętowanie przy wigilijnym stole, więc tradycja wielkiego udawania przechodzi z pokolenia na pokolenie.
Myślę, że najpełniej – o dziwo! – przeżywają święta interfaith families. Rodziny, których członkowie wyznają różne religie lub są agnostykami/ateistami, muszą wykazywać się wielką delikatnością wobec wyborów życiowych poszczególnych osób. Obchodzić po kolei wszystkie święta, wybrane z nich, czy spotykać się w podgrupach? Nikt nie powinien być traktowany z wyższością lub protekcjonalnie, ignorowany lub odpychany.
Sens spotkań rodzinnych poddawany jest wtedy poważnej próbie, bo niezmiernie trudno zaakceptować drastyczne zmiany w życiu bliskich. Nie mamy przed sobą tajemnic? Myślimy podobnie? Takie rzeczy u nas się nie zdarzają? Rzadko zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób mogą spędzać drugą połowę grudnia znani i lubiani. Podpowiedź znajdziemy w Wikipedii: Woody_Allen, Bob_Dylan, Jodie_Foster, Tom_Hanks, Woody_Harrelson, Scarlett_Johansson, Hugh_Laurie, Chris_Martin, Brad_Pitt, Ben_Stiller, Barbra_Streisand…
Wesołych Świąt – do wyboru, do koloru!